1930


 
Detta år började den kvinnliga friidrotten spira i Närke. Den 3 september anordnades damtävlingar i Kumla och den 13 september hölls Örebromästerskap med deltagande även från Kumla. Man tävlade i sex grenar och resultatlistan såg ut så här:
60 m: 1) Signe Åhrling, Start 8.5, 2) Alice Ottosson, ÖSK 8.5, 3) Elsa Sjöborg, Kumla 8.6.
600 m: 1) Gull Lindgren, ÖSK 1.51.5, 2) Alice Ottosson 2.01.3, 3) Greta Rosén, Kumla 2.02.4.
Längd: 1) Alice Ottosson 4.55, 2) Signe Åhrling 4.32, 3) Margareta Lindgren, ÖSK 4.00.
Stående längd: 1) Signe Åhrling 2.38, 2) Greta Thuresson, Start 2.13, 3) Maj Karlsson, ÖSK 2.09.
Slungboll: 1) Inga Rapp, ÖSK 64.61, 2) Dagny Hallmén, ÖSK 61.34, 3) Anna-Greta Helander, ÖSK 60.88.
5x80 m: 1) Örebro SK (G Lindgren - M Karlsson - A Ottosson - M Lindgren - I Rapp) 58.6,
2) IF Start (S Åhrling - Elsa Möller - Inga Gustafsson - G Thuresson - Margit Eriksson) 59.1,
3) IFK Kumla (Tyra Zarelius - Margit Byström - G Rosén - E Sjöborg - Karin Andersson) 60.4.
 
Bilden ovan visar IFK Kumlas stafettflickor vid Idrottsparken i Kumla någon gång 1930 eller 1931. Från vänster Greta Rosén, okänd, Margit Byström, Karin Andersson, okänd, Tyra Zarelius och Elsa Sjöborg.

NÄRKESBÄSTA 1930

MÄN 100 M
11,0Bengt Nilsson -11IFK NoraNora9 jun
11,2Ragnar Norling -09IF StartAskersund17 aug
11,2Ragnar Rylander -03Örebro SKÖrebro31 aug
11,3Olle Nilsson -09IFK NoraNora14 sep
11,4Harry Hedlund -06IFK LindesbergÖrebro30 aug
11,4Gunnar Jansson -06KFUM Örebro
11,5Gösta Löfgren -10KFUM Örebro
Tveksam tidtagning
11,2Harry Hedlund -06IFK LindesbergLindesberg14 sep

MÄN 200 M
23,4Bengt Nilsson -11IFK NoraÖrebro10 aug
24,0Ragnar Rylander -03Örebro SK

MÄN 400 M
51,6Ragnar Ahlstrand -03IF StartÖrebro30 aug
53,0Bengt Nilsson -11IFK Nora
53,3Harry Rosén -04IFK Kumla

MÄN 800 M
2.00,0Ragnar Ahlstrand -03IF StartStockholm23 aug
2.01,9Harry Rosén -04IFK KumlaÖrebro9 aug
2.02,4Knut Källgren -06IF StartÖrebro9 aug
2.03,2Sven Håkansson -09IF StartÖrebro9 aug

MÄN 1500 M
4.11,4Knut Källgren -06IF StartÖrebro10 aug
4.15,8Folke Andersson -10IF StartÖrebro10 aug
4.16,0Sven Håkansson -09IF StartNorrköping25 jul
4.16,4Olle Möller -06IF StartLindesberg28 sep

MÄN 3000 M
9.00,1Olle Möller -06IF StartÖrebro13 jun
9.03,3Knut Källgren -06IF StartKöping15 jun
9.08,4Erik Jonsson -08IFK AskersundÖrebro30 aug
9.13,4Olle Hagsten -04IF StartÖrebro
9.31,0Sven Edstam -10IF StartÖrebro13 jun

MÄN 2 MILES
9.44,2Olle Möller -06IF StartNorrköping3 aug
9.44,4Olle Hagsten -04IF StartNorrköping3 aug

MÄN 3 MILES
14.39,8Olle Hagsten -04IF StartStockholm
14.45,5Olle Möller -06IF StartStockholm

MÄN 5000 M
15.19,2Olle Möller -06IF StartStockholm21 jul
15.33,4Olle Hagsten -04IF StartStockholm21 jul
16.07,2Sven Edstam -10IF StartKarlstad6 sep
16.19,0Erik Jonsson -08IFK AskersundÖrebro9 aug
16.49,8Harry Öberg -12IFK NoraNora29 jun
16.56,9Folke Andersson -10IF StartAskersund17 aug

MÄN 4 MILES
20.18,4Olle Hagsten -04IF StartStockholm
20.59,2Olle Möller -06IF StartStockholm

MÄN 10000 M
32.18,2Olle Hagsten -04IF StartStockholm22 jul
32.42,2Olle Möller -06IF StartStockholm24 aug
33.20,0Sven Edstam -10IF StartStockholm24 aug
33.55,0Nils Bergvall -05IF StartStockholm24 aug

MÄN TIMLÖPNING
17445Olle Hagsten -04IF StartStockholm3 sep

MÄN 20000 M
1.09.50,8Olle Hagsten -04IF StartStockholm3 sep

MÄN 110 M HÄCK
17,7Åke BergströmIFK NoraNora28 sep
18,1Erik Thor -09KFUM ÖrebroÖrebro10 aug
18,2Bengt Nilsson -11IFK Nora

MÄN 400 M HÄCK
61,8Harry Rosén -04IFK KumlaKumla9 sep
64,0Algot Andersson -01IF StartÖrebro10 aug

MÄN STÅENDE HÖJD inne
1,47G. LindbergIF StartÖrebro

MÄN HÖJD
1,75Gustav Edelfeldt -08KFUM ÖrebroVästerås26 jul
1,75Gösta Löfgren -10KFUM ÖrebroÖrebro10 aug
1,70Sven Fagerberg -07IFK AskersundAskersund21 sep
1,70Folke Rudin -09KFUM Örebro
1,70Gösta BengtssonÖrebro SK
1,70Sven Andersson -10IFK Nora
1,70Åke BergströmIFK Nora

MÄN STAV
3,70Birger Jakobsson -07IFK NoraStockholm24 aug
3,15Harry ErikssonIFK NoraNora29 jun

MÄN STÅENDE LÄNGD inne
3,15Gustav Edelfeldt -08KFUM ÖrebroÖrebro

MÄN LÄNGD
6,53Harry Hedlund -06IFK LindesbergLindesberg28 sep
6,47Ragnar Rylander -03Örebro SKÖrebro10 aug
6,40Fridolf Östling -92Örebro SKLindesberg28 sep
6,38Folke Rudin -09KFUM ÖrebroAskersund17 aug
6,26K. EdkvistIF StartÖrebro13 jul
6,24Gösta BengtssonÖrebro SKLindesberg28 sep
6,20Gösta Löfgren -10KFUM ÖrebroÖrebro10 aug
6,15Erik Thor -09KFUM ÖrebroÖrebro3 jul
6,15Bengt Lindeborg -11KFUM ÖrebroAskersund17 aug
6,14U. LarssonIF StartAskersund17 aug
6,13Erik Lindvall -11IFK SkyllbergSkyllberg13 jul
6,11Åke Arvidsson -12IFK AskersundAskersund21 sep
6,10Åke BergströmIFK NoraNora14 sep

MÄN TRESTEG
13,01Harry Hedlund -06IFK LindesbergÖrebro9 aug
12,96Helge LarssonIFK Nora
12,80Åke BergströmIFK NoraNora28 sep
12,79Åke Arvidsson -12IFK AskersundAskersund21 sep
12,66Levi SjöborgIFK KumlaKumlasep

MÄN KULA
13,16Stig Gustafsson -08IFK NoraNora29 jun
12,93Nils Bergdahl -98Fellingsbro GoIFLindesberg28 sep
12,17Erik Thor -09KFUM ÖrebroÖrebro9 aug
11,87Ingemar Gyllander -02IF Start

MÄN DISKUS
39,75Nils Bergdahl -98Fellingsbro GoIFMariestad21 sep
38,62Stig Gustafsson -08IFK NoraÖrebro9 aug
37,65Fridolf Östling -92Örebro SKKarlskoga21 sep
36,92Erik Thor -09KFUM ÖrebroÖrebro9 aug
35,94G. LiljaIFK NoraNora9 jun
35,76David V Andersson -01IFK AskersundAskersund21 sep

MÄN SLÄGGA
35,56Nils Bergdahl -98Fellingsbro GoIFÖrebro10 aug
35,19Hilmer Gustafsson -92IFK ÖrebroÖrebro10 aug
34,67Bertil Gullbrand -00IF StartÖrebro10 aug
34,61H. ErikssonÖrebro SKÖrebro27 jul

MÄN SPJUT
55,75Roy Ahlén -08Fellingsbro GoIFLindesberg28 sep
50,91Fridolf Östling -92Örebro SKKristinehamn13 jul
49,95Folke Andersson -09IF StartÖrebro19 jun
48,05Erik Thor -09KFUM Örebro
47,80Stig Gustafsson -08IFK NoraNora15 aug
46,02Knut NilssonHällefors AIFHällefors31 aug