1935


 
Diskusvindar från väster svepte in över Örnsro söndagen den 13 oktober. Örebro-Kuriren hade på måndagen ett omfattande reportage med ovanstående rubriktexter. Svenskt rekord i diskus av Harald Andersson, Falun, 8 cm från världsrekordet, och likaledes svensk toppnotering i kula av Gunnar Bergh, Elfsborg. Askersundaren David Andersson utnyttjade också de fina förhållandena och bättrade på sitt Närkesrekord till 43.69. Det fjärde rekordet var Kinna-Berghs västgötarekord i diskus.
Kasttävlingen, med tre deltagare i diskus och fyra kula, ägde rum samtidigt med fotbollsmatchen IFK Örebro - Brage. Diskus före avspark och kula i pausen.
4111 örebroare hade passerat idrottsplatsens vändkors, de flesta kanske för att se fotbollsmatchen, men samtidigt nog också för att se hur de båda polismännen från Falun och Borås hanterade diskusskivan.
Haralds rekordkast refererades utförligt av Kuriren:
Harald Andersson fortsatte i sitt tredje kast med 50 m jämnt för att i sitt femte få en ny, grandios fullträff. Kastet gick denna gång vid sidan av hans föregående bästa och hamnade några meter från västra löparbanan. Liksom förut samlade sig den kraftige falupolisen till det yttersta, försökte ena gången efter den andra i ringen för att få den rätta balansen på kropp och diskus. Utomordentligt vackert gick diskusen ut genom rymden, svävade fram mot 50-metersgränsen, passerade denna och pressades till sist ned av vinden på en punkt mellan svenska rekordflaggan och den Schröderska världsrekordflaggan, närmare den senare än den förra. "Dryga 52 meter" megafonerade Tage Lundgren med darr på rösten.
När mätningen var klar kunde speakern meddela att Harald Andersson överträffat det svenska rekordet och nått endast 8 cm från Schröders världsrekord 53,10 m.

 
NÄRKESBÄSTA 1935
(uppdat 090324)

MÄN 100 M
11,0Erik Eklund -13IFK HallsbergStockholm21 jul
11,1Nils Melander -12Örebro SKFinspång8 sep
11,1Algot Sund -09IOGT HälleforsKarlstad29 sep
11,3Bengt Nilsson -11IFK NoraÖrebro11 aug
11,3Åke Nilsson -12IFK NoraÖrebro11 aug
11,3Ulf Åkerberg -16Örebro SKAskersund29 sep
11,4Olle Nilsson -09IFK NoraÖrebro11 aug
11,4Karl-Bertil Granath -18Kopparbergs IFStockholm14 sep
11,4Harry Helgstedt -11IFK KumlaHallsberg15 sep
11,5B. JonssonKarlslunds IFHallsberg15 sep
Medvind
11,0Bengt Nilsson -11IFK NoraStrömstad15 sep

MÄN 200 M
22,9Bengt Nilsson -11IFK NoraGöteborg22 sep
23,3Allan Israelsson -11IF StartÖrebro14 jun
23,3Nils Melander -12Örebro SKÖrebro10 aug
23,5Olle Nilsson -09IFK NoraGöteborg22 sep
23,6Ulf Åkerberg -16Örebro SKÖrebro10 aug
23,6Åke Nilsson -12IFK NoraÖrebro10 aug
23,7Ragnar Ahlstrand -03IF StartÖrebro14 jun

MÄN 400 M
52,2Allan Israelsson -11IF StartÖrebro1 sep
52,3Ulf Åkerberg -16Örebro SKÖrebro1 sep

MÄN 800 M
1.59,4Folke Edh -15IF StartÖrebro10 aug
1.59,8Roland Andersson -13IF StartÖrebro10 aug
2.01,4Sten Stenman -12Örebro SKÖrebro15 aug
2.01,7Gösta Pehrsson -17KFUM ÖrebroÖrebro15 aug
2.02,1Valter EklundIFK KumlaÖrebro10 aug
2.02,2Nils AlbertssonIFK LindesbergLindesberg21 jul

MÄN 1500 M
4.07,8Folke Edh -15IF StartÖrebro11 aug
4.07,8Roland Andersson -13IF StartÖrebro11 aug
4.12,0Sten Stenman -12Örebro SKÖrebro1 sep
4.12,0Gösta Pehrsson -17KFUM ÖrebroFinspång8 sep
4.13,3Sven Håkansson -09Glanshammars IFÖrebro11 aug
4.14,3Gunnar Bratt -16Hällefors AIFHällefors27 jul
4.17,6Nils AlbertssonIFK LindesbergÖrebro11 aug

MÄN 3000 M
9.00,6Harry Öberg -12IFK NoraÖrebro15 aug
9.04,6Folke Andersson -10IF StartÖrebro15 aug
9.08,5Sven Edstam -10IF StartÖrebro7 jun
9.11,1Sigurd Karlsson -11Fjugesta IFLaxå4 aug
9.12,3Gunnar Bratt -16Hällefors AIFHälleforssep
9.14,0Erik Jonsson -08IFK AskersundAskersund19 jul
9.14,0Sven Håkansson -09Glanshammars IFLaxå4 aug
9.14,6Knut Källgren -06IF StartÖrebro15 aug
9.16,0Sten Stenman -12Örebro SKLaxå4 aug
9.16,5Sigvard LundHällefors AIFKopparberg18 aug
9.20,5Evert Stenman -12IFK HallsbergAskersund29 sep
9.23,2Otto Johansson -11Hackvads IKHallsberg14 jun
9.27,4Carl-Axel Waernhoff -13KFUM ÖrebroÖrebro15 aug
9.29,2Olle Sohlberg -08IF StartÖrebro15 aug
9.29,8Knut Källgren -06IF StartÖrebro14 jun
9.30,5Nils ÖbergIFK NoraÖrebro15 aug
9.33,0Roland Andersson -13IF StartÖrebro14 jun
9.33,1Folke Björklund -08Mullhyttans IFHallsberg14 jun

MÄN 5000 M
15.38,6Sigurd Karlsson -11Fjugesta IFKumla14 aug
15.40,0Harry Öberg -12IFK NoraLindesberg20 jul
15.41,2Erik Jonsson -08IFK AskersundNorrköping14 jul
15.42,8Bertil Eriksson -05Mullhyttans IFKumla14 aug
15.57,0Folke Andersson -10IF StartÖrebro10 aug
16.05,4Evert Stenman -12IFK HallsbergHallsberg15 sep
16.07,8Sven Edstam -10IF StartNora2 jun
16.24,6Folke Björklund -08Mullhyttans IFKumla14 aug
16.35,0Åke Nilsson -18Mullhyttans IFKumla5 jun
16.39,0Börje Stenman -12IFK HallsbergHallsberg15 sep
16.40,0Gunnar Bratt -16Hällefors AIFHällefors28 jul
16.41,0Sigvard LundHällefors AIFHällefors28 jul
16.42,0Harry Östman -14IFK KumlaKumla5 jun
16.45,2Nils Bergvall -05IFK KumlaKumla5 jun

MÄN 10000 M
33.34,1Folke Andersson -10IF StartÖrebro11 aug
33.41,0Harry Öberg -12IFK NoraNora17 sep
34.06,6Folke Björklund -08Mullhyttans IFÖrebro11 aug
34.57,5G. GustafssonIF StartÖrebro11 aug
34.57,5Olle Sohlberg -08IF StartÖrebro11 aug

MÄN 110 M HÄCK
17,2G. WahlbergIF StartÖrebro10 aug
17,5Henry Rigardt -13KFUM ÖrebroÖrebro12 jul

MÄN 400 M HÄCK
61,4G. EngströmIF StartÖrebro10 aug
63,0G. WahlbergIF StartÖrebro10 aug
64,1Ragnar Ahlstrand -03IF StartÖrebro10 aug

MÄN HÖJD
1,80Gösta Isaksson -11KFUM ÖrebroÖrebro1 sep
1,78Bengt Hjulström -15IFK NoraNora28 jul
1,76Sven Lindberg -12IF StartÖrebro14 jun
1,75Bengt Lindeborg -11KFUM ÖrebroKarlskoga19 jul
1,75Stig Bergström -13IFK NoraNora23 aug
1,75Göran Hartzell -15Örebro SKMotala22 sep
1,73Henry Rigardt -13KFUM ÖrebroÖrebro2 jul

MÄN STAV
3,60Birger Jakobsson -07IFK NoraLindesberg21 jul
3,50Sven Andersson -10IFK NoraÖrebro11 aug
3,40Helge Herou -14IOGT HälleforsNorrköping14 jul
3,40Sune Ek -16IFK KumlaÖrebro1 sep
3,30H. AnderssonKopparbergs IFÖrebro1 sep
3,30Nils AlbertssonIFK LindesbergLindesbergsep
3,20Bengt Hjulström -15IFK NoraÖrebro12 jul
3,10Gösta Isaksson -11KFUM ÖrebroÖrebro11 aug

MÄN LÄNGD
6,70Nils Melander -12Örebro SKÖrebro1 sep
6,59Gösta Isaksson -11KFUM ÖrebroÖrebro1 sep
6,42Ulf Åkerberg -16Örebro SKMotala22 sep
6,26Bengt Hjulström -15IFK NoraÖrebro15 aug
6,26Björn CollianderKarolinska Lärov. IFStockholm14 sep
6,26Sten Sterning -15IF StartAskersund29 sep
6,19Henry Rigardt -13KFUM ÖrebroÖrebro1 jul
6,15Erik Eklund -13IFK HallsbergHallsberg7 jun
6,14Artur AndréHjortkvarns IFHjortkvarn8 sep
6,14Axel ModigHällefors AIFHälleforssep
6,09Algot Sund -09IOGT HälleforsHälleforssep
Medvind
6,62Gösta Isaksson -11KFUM ÖrebroÖrebro11 aug
6,59Ulf Åkerberg -16Örebro SKÖrebro11 aug
6,30G. WahlbergIF StartÖrebro11 aug
6,15Bertil Nordlund -07IFK AskersundAskersund18 aug

MÄN TRESTEG
13,69Sven KarlssonÖrebro SKÖrebro10 aug
13,43Erik Furustig -08I3 IFÖrebro10 aug
13,12Bengt Hjulström -15IFK NoraÖrebro10 aug
12,89Åke Arvidsson -12IFK AskersundÖrebro10 aug
12,68R. Trybom -14IF StartÖrebro30 jul

MÄN KULA
12,54Bengt Lindeborg -11KFUM ÖrebroÖrebro1 sep
12,21Ingemar Gyllander -02IF StartLindesberg16 jun
12,12Gunnar Persson-HamråIFK HallsbergHallsberg9 aug
12,11David S Andersson -02IFK AskersundÖrebro13 okt
12,02Gunnar Berndt -11IOGT HälleforsNora18 aug
11,94Nils Bergdahl -98IF StartÖrebro10 aug
11,92Nils Hjelm -17IFK HallsbergHallsberg9 aug
11,88Bengt Hjulström -15IFK NoraNora18 aug

MÄN DISKUS
43,69David S Andersson -02IFK AskersundÖrebro13 okt
38,69Bengt Lindeborg -11KFUM ÖrebroÖrebro1 sep
37,80Bengt Hjulström -15IFK NoraNora18 aug
37,63Gösta Isaksson -11KFUM ÖrebroFinspång8 sep
37,48Tage Larsson -16IFK KumlaKumla19 jul
37,30Nils BorgÖrebro Poliskårs IFÖrebro11 aug
37,01Gustav SkålbergHällefors AIFHälleforssep
36,79David V Andersson -01IFK AskersundAskersund19 jul
36,58Lennart Ekström -16Hällefors AIFHagfors4 aug
36,00Gunnar Berndt -11IOGT HälleforsNora18 aug
35,91Folke Rudin -09KFUM ÖrebroÖrebro14 jun
35,65E. ÖdesjöÖrebro Poliskårs IFÖrebro17 jul
35,51Nils PerssonLaxå IFLaxåaug

MÄN SLÄGGA
38,14Hilmer Gustafsson -92IFK ÖrebroÖrebro11 aug

MÄN SPJUT
54,24Folke Andersson -09Örebro SKÖrebro11 aug
53,97Ivan Salvin -09Fjugesta IFAskersund29 sep
51,90Lennart GranstedtIFK LindesbergLindesberg21 jul
49,01E. ÖdesjöÖrebro Poliskårs IFÖrebro11 aug
48,39Sune Ek -16IFK KumlaNora28 jul
48,32Erik Östling -06Örebro Poliskårs IFÖrebro11 aug
47,51T. IsakssonÖrebro SKÖrebro22 sep
47,05Lennart AnderssonIFK KumlaLaxå4 aug
46,99Bengt BergIFK NoraÖrebro11 aug
46,58Holger Herou -10IOGT HälleforsFilipstad10 jun
46,50Göran GustavssonHällefors AIFHällefors25 aug
46,29Arne Häggkvist -13IFK AskersundMotala6 okt
46,21H. SöderbergIF StartÖrebro30 jul

MÄN VIKT 15 KG
13,25Nils Bergdahl -98IF StartÖrebro30 jul