1938

6500 sågo "amris" uppvisning. Sportklubbens jubileumstävlingar blev en succés. Cruter dök över 2 m, Fenske löpte 1500 på 3.52. Nya distriktsrekord av Bratt och Hjulström.
Ovanstående var fetstilsrubriken i Nerikes Allehanda den 27 juli 1938. Den 26 juli hölls alltså för första gången tävlingar med storinternationellt deltagande i Örebro. Texten i NA fortsätter så här:
Var det någon som viskade succé, succé för Örebro SK:s Amerikaspel? I så fall var det rätt. Man måste hålla klubben ifråga räkning för det vågspel den inlät sig på då den kontrakterade den fenomenala USA-truppen. Vågspelet lyckades emellertid och det blev som sagt succé. Resultatmässigt har m a o Örebro och Nerike aldrig upplevt maken till Eyravallens tisdagskväll. Till allt det storstiliga som bjöds var 6500 personer från när och fjärran vittne. Ett publikrekord som står sig!
De bästa resultaten: 110 m häck: 1) Fred Wolcott, USA 15.1. 100 m: 1) Ben Johnson, USA 10.8, 2) Folke Persson, Lindesberg 11.3. 200 m: 1) Wolcott 22.5, 2) Folke Persson 22.6. 400 m: 1) Ray Malott, USA 48.4. 800 m: 1) Bertil Andersson, Ronneby 1.55.1. 1500 m: 1) Charles Fenske, USA 3.52.8, 2) Hilding Eriksson, Västerås 3.56.4, 3) Gunnar Bratt, Hällefors 4.00.2 (d-rek), 4) Sven Håkansson, Glanshammar 4.00.6. Höjd: 1) Gil Cruter, USA 2.00, 2) Bengt Hjulström, Nora 1.88 (d-rek). Stav: 1) George Varoff, USA 4.00. Diskus: 1) Gunnar Bergh, Göteborg 48.16.
 
Skolungdomens distriktstävlingar blev riktigt stora detta år. Till tävlingarna på Eyravallen söndagen den 18 september hade 588 deltagare föranmälts. Trots ihållande regnväder tävlade över 500 pojkar och flickor på Vallen enligt Nerikes Allehanda. Örebroskolorna dominerade men det fanns även gott om deltagare från i första hand Hällefors och Nora. Ett axplock ur resultatlistan:
Seniorer. 100 m: 1) Gunnar Nordstrand, Karro 11.3. 110 m häck: 1) Sven Tell, Teknis 17.9. Höjd: 1) Sven Graflund, Teknis 1.70. Stav: 1) Stig Tornberg, Karro 3.10. Längd: 1) Lars Jakobsson, Karro 6.33, 2) E. Olsson, Teknis 6.32. Kula: 1) Ola Bern, Karro 13.60. Spjut: 1) O. Rydberg, Teknis 48.72. 4x100 m: 1) Karro 46.2, 2) Teknis 47.2.
Juniorer A. 100 m: Anders Bergström, Karro 11.7. 100 m häck: 1) Ingvar Anjou, Karro 14.9. Höjd: 1) A. Pettersson, Praktiska 1.60. Längd: 1) Anders Bergström 5.80. Kula: 1) Anders Bergström 12.41. Diskus: 1) C.O. Bergström, Karro 32.02. Spjut: P. Selimsson, Karro 44.85. 4x100 m: Karro 49.2.
Juniorer B. 60 m: 1) Olle Andersson, Karro 7.8. 60 m häck: 1) Lennart Johansson, Praktiska 9.9. Höjd: 1) John Jansson, Karro 1.50. Längd: 1) Lennart Johansson 5.39. Kula: 1) Stig Åqvist, Karro 12.45. Kast med liten boll: 1) K. Karlsson, Praktiska 68.40.
Juniorer C. 60 m: 1) B. Fors, Karro 8.2, 2) Rune Åhrling, Karro 8.5. Längd: 1) A. Abrahamsson, Praktiska 4.35. Liten boll: 1) L. Hellström, Hällefors 61.90.
Flickor A. 80 m: 1) Anna-Greta Feldt, Högre Allm. lärov. 11.1. Höjd: 1) Bettan Danielsson, HALF 1.30. Längd: 1) T. Severin, HALF 4.19. Slungboll: 1) B. Hörndahl, Kommunala Flicksk 32.72.
Flickor B. 60 m: Gunvor Andersson, Praktiska 8.6. Höjd: Vivian Hultkvist, Praktiska 1.33. Längd: 1) Ylva Bark, Kommunala Flicksk 4.24. Slungboll: 1) Brita Bengtsson, HALF 35.38.
Flickor C. 60 m: 1) Kerstin Lavén, Praktiska 9.0. Längd: 1) Kerstin Lavén 4.12. Slungboll: 1) K. Schenström, HALF 31.50.

NÄRKESBÄSTA 1938
(uppdat 060417)

MÄN 100 M man
10,9Folke Persson -14IFK LindesbergÖrebro31 jul
11,1Gunnar Nordstrand -19Örebro SKÖrebro19 jun
11,2Ulf Åkerberg -16Örebro SKBofors4 sep
11,3Gösta Sund -17IOGT HälleforsHällefors14 aug
11,4Aldor Waldeborg -18KFUM ÖrebroÖrebro10 jun
11,4Karl-Bertil Granath -18Kopparbergs IFÖrebro10 jun
11,4Algot Sund -09IOGT HälleforsHällefors19 jun
11,4Olle Nilsson -09IFK NoraNora3 jul
11,5Evert TvelinKarlslunds IFÖrebro7 aug
11,5Stig ÖrtenbergFjugesta IFÖrebro18 sep
11,5Lars Jacobsson(Lindesberg)Örebro28 sep
11,5Ola Hellstrandh -16KFUM ÖrebroÖrebroaug
11,5Stig TornbergÖrebro SKÖrebrojun
11,5Nils Berg -19IFK Nora
11,5Åke Nilsson -12IFK Nora
Medvind
11,5V. NenzénÖrebro SKÖrebro16 jun

MÄN 200 M man
22,5Folke Persson -14IFK LindesbergStockholm15 jul
23,3Ulf Åkerberg -16Örebro SKStockholm13 aug
23,5Gunnar Nordstrand -19Örebro SKStockholm13 aug
23,6Aldor Waldeborg -18KFUM ÖrebroÖrebroaug
23,8Anders Bergström -21Kopparbergs IFKopparberg14 aug

MÄN 400 M man
51,3Gunnar Nordstrand -19Örebro SKStockholm24 sep
51,6Nils Lindberg -14IF StartÖrebro31 jul
52,2Ulf Åkerberg -16Örebro SK
52,4Rune LundbergKFUM ÖrebroMalmö23 jul
52,6S.O. RosénÖrebro SKÖrebro26 jul
52,8Anders Bergström -21Kopparbergs IFKopparberg24 aug
53,0Bengt Pettersson -17IF StartÖrebro17 jul
53,2Sidney Malmros -16Örebro SKEnköping12 jun

MÄN 800 M
1.59,3Sven Håkansson -09Glanshammars IFÖrebro30 jul
1.59,5Bengt Pettersson -17IF StartÖrebro14 jul
2.00,6Gunnar Bratt -16Hällefors AIFÖrebro30 jul
2.00,7Helge GustafssonHällefors AIFÖrebro30 jul
2.00,7S.O. RosénÖrebro SKÖrebro30 jul
2.02,0Bo BengtssonKFUM ÖrebroÖrebro30 jul
2.02,7Nils Hellsing -18IFK LindesbergRamsberg11 sep
2.02,9Sven Pettersson -19IFK HallsbergHallsberg11 sep
2.03,0Rune LarssonIFK KumlaKumla28 aug
2.04,1Gunnar Axelsson -11IF StartÖrebro14 jul
2.04,1Harry Östman -14IFK KumlaÖrebro30 jul

MÄN 1000 M
2.34,4Sven Håkansson -09Glanshammars IFStockholm21 jul

MÄN 1500 M
4.00,2Gunnar Bratt -16Hällefors AIFÖrebro26 jul
4.00,6Sven Håkansson -09Glanshammars IFÖrebro26 jul
4.03,2Bengt Pettersson -17IF StartStockholm13 aug
4.08,6Harry Öberg -12IFK NoraÖrebro19 jun
4.12,0Harry Östman -14IFK KumlaÖrebro31 jul
4.12,2Helge GustafssonHällefors AIFÖrebro31 jul
4.13,0Åke Nilsson -18Mullhyttans IFjun
4.13,8Henry Gustafsson -14IFK NoraFjugesta21 aug
4.15,4Erik Persson -14Glanshammars IFÖrebro19 jun
4.16,7Gunnar Axelsson -11IF StartÖrebro10 jun
4.16,8Sven Pettersson -19IFK HallsbergKumla14 aug

MÄN 2000 M
5.42,2Sven Håkansson -09Glanshammars IFLinköping2 okt

MÄN 3000 M
8.29,8Gunnar Bratt -16Hällefors AIFStockholm15 jul
8.55,0Harry Öberg -12IFK NoraÖrebro14 jul
8.56,2Sigurd Karlsson -11Fjugesta IFKatrineholm25 sep
9.08,0Harry Östman -14IFK KumlaFjugesta24 jul
9.10,8Ragnar Johansson -13IFK KumlaFjugesta24 jul
9.11,8Holger HjalmarssonKopparbergs IFHällefors24 jul
9.12,2Allan Karlsson -17Axbergs IFKumla13 jun
9.13,6Henry Gustafsson -14IFK NoraNora3 jul
9.15,4Bertil Andersson -17IOGT HälleforsNora3 jul
9.19,0Erik Persson -14Glanshammars IFHallsberg24 jul
9.19,2Roland Andersson -13IF StartÖrebro14 jul
9.21,0Evert Stenman -12IFK HallsbergHallsberg24 jul
9.22,2Sigvard Hellström -08Fjugesta IFKumla14 aug
9.23,4Gunnar Axelsson -11IF StartÖrebro14 jul
9.26,2Jonas BrattHällefors AIFHällefors24 jul
9.26,6Göte JanssonSGU SällingeKumla14 aug
9.29,4Åke Nilsson -18Mullhyttans IFKumla13 jun
9.30,8Sune NilssonKFUM ÖrebroÖrebro14 jul
9.34,0Erik Jonsson -08IFK AskersundFjugesta24 jul

MÄN 2 MILES
9.15,8Gunnar Bratt -16Hällefors AIFStockholm21 jul

MÄN 5000 M
15.01,4Gunnar Bratt -16Hällefors AIFStockholm13 aug
15.27,0Sigurd Karlsson -11Fjugesta IFBofors4 sep
15.31,8Harry Öberg -12IFK Nora
15.53,2Manne Karlsson -16Axbergs IFFjugesta21 aug
15.56,9Ragnar Johansson -13IFK KumlaKumla10 aug
15.58,2Allan Karlsson -17Axbergs IFFjugesta21 aug
16.00,2Sigvard Hellström -08Fjugesta IF
16.02,6Viktor Åström -06Hällefors AIFÖrebro30 jul
16.07,6Karl EkstrandFjugesta IFÖrebro30 jul
16.15,0Artur Gustafsson -09Tiveds IFAskersund4 sep
16.21,0George SvenssonSkyllbergs IKSkyllberg28 aug
16.29,6Erik Persson -14Glanshammars IFKumla28 aug
16.54,8Sune NilssonKFUM ÖrebroÖrebroaug

MÄN 10000 M
33.36,2Sigurd Karlsson -11Fjugesta IFFjugesta
34.09,2Åke Nilsson -18Mullhyttans IFÖrebro10 jul
34.12,0Evert Stenman -12IFK HallsbergÖrebro10 jul
34.22,6Viktor Åström -06Hällefors AIFÖrebro10 jul
35.36,0Folke Andersson -11Mullhyttans IFÖrebro10 jul

MÄN 3000 M HINDEREj vattengrav
9.40,2Gunnar Bratt -16Hällefors AIFÖrebro9 okt
9.50,2Sigurd Karlsson -11Fjugesta IFÖrebro9 okt
10.02,8Henry Gustafsson -14IFK NoraÖrebro9 okt
10.11,2Sigvard Hellström -08Fjugesta IFÖrebro9 okt
10.35,0Erik Persson -14Glanshammars IFÖrebro9 okt

MÄN 110 M HÄCK
15,8Stig Bergström -13IFK NoraÖrebro31 jul
17,1Gustav Strand -16IOGT Hällefors
17,3W. WahlströmÖrebro SK
17,5Henry Rigardt -13KFUM ÖrebroÖrebro14 jul
17,5Vollmar Eriksson -11Örebro SKÖrebro26 jul
17,6Olle FalleniusÖrebro SKEnköping12 jun

MÄN 400 M HÄCK
60,0Vollmar Eriksson -11Örebro SKKarlskoga17 jul
61,2Nils Lindberg -14IF StartÖrebro30 jul
61,6Gunnar Bratt -16Hällefors AIFÖrebro30 jul
61,8Ragnar KarlssonIFK KumlaKumlasep
62,9Bo BengtssonKFUM ÖrebroÖrebro30 jul
63,2Bertil JohanssonIFK KumlaKumlasep

MÄN HÖJD
1,88Bengt Hjulström -15IFK NoraÖrebro26 jul
1,87Torsten Henriksson -18IF StartSävsjö24 jun
1,81Gösta Andersson -13IFK HallsbergMalmahed
1,80Bengt Englund -16IF StartMariedamm25 sep
1,75Åke Carlstedt -14Glanshammars IFGlanshammar29 maj
1,75Rune Kagg -16Sikfors AIFNora3 jul
1,70K.E. MossbergÖrebro SK
1,70Folke Rudin -09KFUM Örebro
1,70M. WidenbergÖrebro SK

MÄN STAV
3,65Birger Jakobsson -07IFK NoraBofors4 sep
3,65Harry Larsson -14Kopparbergs IFBofors4 sep
3,40Olle Folker -18Fjugesta IFÖrebro17 jul
3,40Helge Herou -14IOGT HälleforsHällefors14 aug
3,40Hugo Nordholm -17Kopparbergs IF
3,22Ragnar Noresson -11Skyllbergs IKSkyllberg21 aug
3,20Bengt Hjulström -15IFK NoraNora16 jun
3,20Villy Viman -13Laxå IFMullhyttan18 sep
3,16Erik KarlssonStälldalens AIKStälldalensep
3,10Nils Berg -19IFK NoraÖrebro17 jul
3,10Stig TornbergÖrebro SKÖrebro18 sep
3,10Kurt NorrbäckKFUM ÖrebroStockholmsep

MÄN LÄNGD
6,66Folke Persson -14IFK LindesbergÖrebro31 jul
6,66Bengt Hjulström -15IFK NoraÖrebro31 jul
6,58Ulf Åkerberg -16Örebro SKRamsberg11 sep
6,43Stig Bergström -13IFK NoraÖrebro14 jul
6,43Gösta Sund -17IOGT HälleforsÖrebro31 jul
6,42Torsten Henriksson -18IF StartÖrebro17 jul
6,41Nils Berg -19IFK NoraÖrebro14 jul
6,34Sven Norder -19IFK AskersundAskersund19 jun
6,34Martin JanssonGrythyttans AISHällefors3 jul
6,33Lars Jacobsson(Lindesberg)Örebro18 sep
6,32Knut BorgKarlslunds IF24 jul
6,32E. SvankvistÖrebro SKÖrebrojun
6,29Ragnar Noresson -11Skyllbergs IKSkyllberg21 aug
6,28Erik Östling -06Örebro Poliskårs IFÖrebro19 jun
6,28Axel ModigHällefors AIFHällefors3 jul
6,21Karl-Bertil Granath -18Kopparbergs IFHällefors24 jul
6,19I. DavidssonIK NoraskogÖrebro28 sep
6,19L.E. LarssonÖrebro SKÖrebrojun
6,19Henry Rigardt -13KFUM Örebro
6,18A. RosellIF StartÖrebro17 jul
6,16Åke Arvidsson -12IFK AskersundAskersund11 sep
6,14Anders Bergström -21Kopparbergs IFKopparberg19 jun
6,13Stellan SternerHällefors AIFHällefors3 jul
6,13Algot Sund -09IOGT HälleforsHälleforsjun
6,11Erik Eklund -13IFK HallsbergHallsbergjun
6,10Herbert Almqvist -19KFUM Örebro

MÄN TRESTEG
13,83Torsten Henriksson -18IF StartÖrebro30 jul
13,56Bengt Hjulström -15IFK NoraÖrebro30 jul
13,07Edvard Karlsson -14IF StartÖrebro30 jul
12,85Åke Arvidsson -12IFK AskersundAskersund4 sep
12,77Gunnar HjulströmIFK NoraÖrebro30 jul
12,74Sven Norder -19IFK AskersundAskersund4 sep
12,56I. DavidssonIK NoraskogÖrebro17 jul

MÄN KULA
12,63Bengt Hjulström -15IFK NoraNora3 jul
12,63Nils Hjelm -17IFK HallsbergÖrebro30 jul
12,52Birger AnderssonÖrebro SKÖrebro30 jul
12,42Boje BreskeÖrebro Poliskårs IFÖrebro9 aug
12,40Olle FalleniusÖrebro SKEnköping12 jun
12,27P.E. GustavssonGlanshammars IFÖrebro7 aug
12,22Bengt WesterKarlslunds IFGlanshammar29 maj
12,12Gunnar Berndt -11IOGT HälleforsNora3 jul
12,09Karl-Henrik KarlssonGlanshammars IFÖrebro7 aug
12,02Sven Johansson -12Skyllbergs IKSkyllberg28 aug
11,89Tage Larsson -16IFK KumlaÖrebro4 sep
11,88Karl-Gustav Andersson -14Kopparbergs IFKopparberg24 aug

MÄN DISKUS
42,77Nils Hedelin -12IF StartÖrebro10 jun
40,61Bengt Hjulström -15IFK NoraNora16 jun
39,07Gustav SkålbergHällefors AIFHällefors21 maj
38,96David S Andersson -02IFK AskersundFjugesta21 aug
38,53Manne Hansson -17IOGT HälleforsÖrebro31 jul
38,44Hugo Nordholm -17Kopparbergs IFKopparberg19 jun
37,99Tage Larsson -16IFK KumlaÖrebro4 sep
37,87Bengt WesterKarlslunds IFÖrebro7 aug
37,52Åke Möller -13Kopparbergs IFKopparberg19 jun
37,25Olle LindströmSGU SällingeRamsberg11 sep
37,20Sven BodinTeknisÖrebro2 okt
37,14Folke Rudin -09KFUM ÖrebroÖrebro19 jun
36,98G. BergströmKopparbergs IFRamsberg11 sep
36,95G. AnderssonÖrebro Poliskårs IFÖrebro9 aug
36,90Sten Johnsson -12Axbergs IFÖrebro14 aug
36,87Nils PerssonLaxå IFMullhyttan18 sep
36,81Folke Andersson -09Örebro SKÖrebro19 jun
36,72Gunnar JohanssonYxhults IKjun
36,69Erik Östling -06Örebro Poliskårs IFÖrebro9 aug
36,40Nils Hjelm -17IFK HallsbergBofors4 sep
36,32Helge Karlsson -16IFK LindesbergRamsberg11 sep
36,31Helge SkålbergHällefors AIFHällefors3 jul
36,20Gunnar Orrvik -16IFK LindesbergLindesberg19 jun
35,30Olle CarlssonKFUM Örebro

MÄN SLÄGGA
39,20Bertil DammbergAlmby IKÖrebro31 jul

MÄN SPJUT
59,17Erik Östling -06Örebro Poliskårs IFBofors4 sep
54,63Evert Börjel -15Hällefors AIFHällefors24 jul
54,37Tage Pettersson -14Åmmebergs IF
54,18Ivan Salvin -09Fjugesta IFKumla28 aug
52,11Nils-Olof Svantesson -20SGU SällingeFjugesta21 aug
51,50Göran GustavssonHällefors AIFHällefors24 jul
51,03Arne GustafssonIFK LindesbergHallsberg24 jul
50,91Sven Friberg -16IFK NoraÖrebro14 jul
50,06Arne Häggkvist -13Örebro SKÖrebro10 jun
49,60T. IsakssonÖrebro SKÖrebro19 maj
49,05K.E. MeijerMullhyttans IFMullhyttan18 sep
47,81Stig SundqvistGrythyttans AISHällefors3 jul
47,52Torsten Henriksson -18IF StartÖrebro14 jul
46,96I. ValleMullhyttans IFMullhyttan18 sep
46,62Stig Tiderman -20Åmmebergs IFAskersund4 sep
46,50Olle FalleniusÖrebro SKÖrebro19 maj
46,34Sivert ErikssonIFK KumlaKumla28 aug

MÄN VIKT 15 KG
13,67Bertil DammbergAlmby IKÖrebro31 jul
13,58Tage Larsson -16IFK KumlaÖrebro31 jul
13,10David S Andersson -02IFK AskersundÖrebro31 jul

KVINNOR HÖJD
1,40Lisbeth AdrianÖrebro Flicklärov IFStockholm24 sep
Inomhus
1,44Lisbeth AdrianÖrebro Flicklärov IFÖrebro