1949

PER-ARNE BLEV VÄRLDSETTA I SPJUT PÅ ÖRNSRO 24 SEPT
Årets bästa världsresultat i spjut såg dagens ljus i all tysthet vid spjutkastarduellen Per-Arne Berglund - Ragnar Ericzon på Örnsro i lördags. Det var Per-Arne som stod för bravaden efter en tävling som näppeligen haft någon motsvarighet i Sverige. Sex av tolv kast duon gjorde var över 70 meter och slutresultatet blev: 1) Per-Arne Berglund, Start 73,55 (näst bästa kastet mätte 71,61), 2) Ragnar Ericzon, Start 71,35 (näst bästa 71,34).
Med sina lördagskast avancerade de båda örebroarna en bit framåt i statistiken över Sveriges förnämsta spjutkastare. Berglund till tredje plats efter Atterwall och Daleflod medan Ericzon ligger på femte plats.

NÄRKESBÄSTA 1949
(uppdat 060417)

MÄN 100 M
11,1Lars Berglund -28Örebro SKMariestad25 sep
11,2Lars-Erik Wolfbrandt -28Örebro SKKristinehamn14 aug
11,4Ingvar Ehrling -27Örebro SKÖrebro14 jul
11,5Gustav EngströmIF StartArboga6 jun
11,5Lennart Johansson -23Örebro SKÖrebro12 jun

MÄN 200 M
22,1Lars-Erik Wolfbrandt -28Örebro SKKristinehamn13 jul
22,8Lennart Johansson -23Örebro SKKristinehamn4 sep
23,1Alf Andersson -25IFK LindesbergÖrebro25 jul
23,1Lars Berglund -28Örebro SKÖrebro25 jul
23,3Torsten Östergren -29KFUM ÖrebroÖrebro14 jun
23,5Gustav EngströmIF StartÖrebro14 jun
23,8Lennart JohanssonIF StartAxvall25 jun
23,9Sune Larsson -25Karlslunds IFÖrebro28 aug

MÄN 300 M
35,2Lars-Erik Wolfbrandt -28Örebro SKStockholm4 aug
37,0Torsten Östergren -29KFUM ÖrebroKristinehamn13 jul
37,0Georg Enhörning -31Örebro SKLidingö
37,7Alf Andersson -25IFK LindesbergÖrebro16 aug

MÄN 400 M
48,2Lars-Erik Wolfbrandt -28Örebro SKColombes, FRA2 okt
51,0Alf Andersson -25IFK LindesbergLindesberg12 aug
51,2Sven Malmberg -20IF StartÖrebro31 aug
51,3Lennart Johansson -23Örebro SKÖrebro31 aug
51,7Lennart JohanssonIF StartLappeenranta, FIN20 jul
52,2Georg Enhörning -31Örebro SKÖrebro6 okt
52,8Per Hammer -21Örebro SKMotala8 jul
52,8Åke Nilsson -21KFUM ÖrebroÖrebro31 aug

MÄN 800 M
1.51,6Lars-Erik Wolfbrandt -28Örebro SKVarberg17 jul
1.54,9Sven Malmberg -20IF StartMyllykoski, FIN10 jul
1.58,8Nils Jönsson -21IF StartTurku, FIN18 jul
1.59,5Ernst Rickne -20IF StartÖrebro5 aug
1.59,9Rune Nilsson -26IFK LindesbergÖrebro25 jul
2.00,2Hans Hammarström -25IF StartLappeenranta, FIN20 jul
2.00,3Per Hammer -21Örebro SKÖrebro5 aug
2.00,3Roland Öhlund -30Örebro SKÖrebro5 aug
2.02,0Rolf Hiding -26Karlslunds IFÖrebro25 jul
2.02,5Birger Andersson -28IFK LindesbergKristinehamn13 jul
2.03,8Peder Malm -25KFUM ÖrebroÖrebro5 aug

MÄN 1000 M
2.39,4Allan Danielsson -27Hällefors AIFÖrebro15 jul
2.39,6Hans Hammarström -25IF StartÖrebro15 jul

MÄN 1500 M
3.53,2Sven Malmberg -20IF StartKouvola, FIN9 jul
3.56,6Åke Durkfeldt -17Wedevågs IFÖrebro26 jul
4.02,6Peder Malm -25KFUM ÖrebroÖrebro24 aug
4.03,2Roland Sundin -23Örebro SKÖrebro26 jul
4.05,0Rune Nilsson -26IFK LindesbergFagersta6 jun
4.07,0Ernst Rickne -20IF StartKristinehamn14 aug
4.10,4Nils Jönsson -21IF StartÖrebro26 jul
4.11,4Roland Öhlund -30Örebro SKÖrebro24 aug
4.12,4Lars-Erik Wolfbrandt -28Örebro SKÖrebro27 maj
4.16,0Bertil Gunnarsson -25Fjugesta IFÖrebro27 maj
4.17,6Per Hammer -21Örebro SKÖrebro24 aug

MÄN 3000 M
8.23,4Åke Durkfeldt -17Wedevågs IFStockholm5 aug
8.42,2Roland Sundin -23Örebro SKLuleå5 aug
8.43,8Ernst Rickne -20IF StartÖrebro31 aug
8.44,0Peder Malm -25KFUM ÖrebroÖrebro31 aug
8.49,8Sven Malmberg -20IF StartÖrebro2 okt
8.57,0Sivert Rundkvist -23IF StartHallsberg11 jul
8.59,0Axel Selme -22IFK HallsbergHallsberg11 jul
9.06,2Helge KarlssonIFK LindesbergLindesberg12 aug
9.06,2Rune Nilsson -26IFK LindesbergLindesberg18 sep
9.09,8Karl-Gustav Eriksson -27IFK LindesbergLindesberg18 sep
9.16,7Inge Gustafsson -23IFK LindesbergKristinehamn13 jul
9.17,4Nils Jönsson -21IF StartÖrebro31 aug
9.18,2Sven Håkansson -09Örebro SKÖrebro18 sep
9.18,6Mauritz OhlssonIF StartÖrebro31 aug
9.23,2Stig Ekemur -22IF StartÖrebro14 jun
9.25,4Allan Danielsson -27Hällefors AIFNora12 jun
9.26,2Rolf Johansson -29IF StartMotala4 sep
9.27,4Lars-Erik JohanssonIFK NoraNora12 jun

MÄN 5000 M
14.44,0Åke Durkfeldt -17Wedevågs IFStockholm15 jun
15.05,4Ernst Rickne -20IF StartÖrebro25 jul
15.11,4Peder Malm -25KFUM ÖrebroÖrebro25 jul
15.52,8Karl-Gustav Eriksson -27IFK LindesbergÖrebro25 jul
15.57,6Bertil GustavssonKFUM ÖrebroÖrebro25 jul
16.06,0Sven Håkansson -09Örebro SKMariestad25 sep
16.23,6Inge Gustafsson -23IFK LindesbergÖrebro25 jul
16.31,2Åke KarlssonÖrebro SKÖrebro25 jul
16.34,6Sven Björkman -14Örebro SKÖrebro12 jun

MÄN 10000 M
31.11,4Åke Durkfeldt -17Wedevågs IFÖrebro9 jun
32.42,0Sven Håkansson -09Örebro SKÖrebro27 sep
32.52,2Sven Björkman -14Örebro SKÖrebro27 sep
33.16,6Sivert Rundkvist -23IF StartÖrebro9 jun
34.38,8Ingemar Sjöstedt -21IF StartÖrebro9 jun
35.22,2Karl-Gustav Eriksson -27IFK LindesbergÖrebro9 jun

MÄN 25000 M
1.26.03Sven Håkansson -09Örebro SKÖrebro27 maj
1.28.21Sven Björkman -14Örebro SKÖrebro27 maj

MÄN MARATHON
2.59.40Sven Björkman -14Örebro SKKungsbacka19 jun

MÄN 3000 M HINDER
10.13,2Ernst Rickne -20IF StartÖrebro26 jul

MÄN 110 M HÄCK
16,4Åke Nilsson -21KFUM ÖrebroÖrebro22 aug
16,5Karl-Erik Eriksson -24IOGT HälleforsÖrebro26 jul
17,1Ingvar Ehrling -27Örebro SKÖrebro18 sep
17,6Sven Bergström -21Örebro SKÖrebro26 jul
17,8Rune Åhrling -25Örebro SKÖrebro24 aug
18,0Sven Floding -26Örebro SKÖrebro26 jul
18,0Åke Andersson -28IF StartÖrebro24 aug
18,1Lennart JohanssonIF StartÖrebro24 aug

MÄN 400 M HÄCK
57,8Ingvar Ehrling -27Örebro SKEskilstuna4 aug
58,6Åke Nilsson -21KFUM ÖrebroNorrköping12 aug
61,7Hans Hammarström -25IF StartÖrebro25 jul

MÄN HÖJD
1,83Malte Pihl -22IFK KumlaKumla16 jun
1,80Bertil Hagström -25IF StartKristinehamn14 aug
1,75Holger Johansson -17IFK LindesbergLindesberg12 aug
1,75Bernt Karlsson -27IFK AskersundAskersund28 aug
1,75Stefan Ånséhn -32IFK AskersundMotala8 sep

MÄN STAV
3,67Hugo Nordholm -17Örebro SKNorrköping16 jul
3,50Åke Andersson -28IF StartÖrebro14 jun
3,50Sven Floding -26Örebro SKÖrebro26 jul
3,35Sven Thorell -22IFK HallsbergÖrebro14 jun
3,30Bengt Eriksson -24Glanshammars IFÖrebro6 sep
3,20Olle Folker -18Fjugesta IFFjugesta21 aug
3,10Tore PierreIFK HallsbergFjugesta21 aug
3,10Sven Timmerman -31KFUM ÖrebroMotala4 sep

MÄN LÄNGD
6,90Håkan Gustavsson -20Örebro SKMariestad25 sep
6,63Gunnar Andersson -25IF StartTurku, FIN18 jul
6,40Lars Berglund -28Örebro SKMariestad25 sep
6,38Malte Pihl -22IFK KumlaMariestad25 sep
6,28Rune Åhrling -25Örebro SKÖrebro12 jun
6,27Lennart JohanssonIF StartAxvall25 jun
6,28Gunnar Carlsson -30IFK AskersundMariedamm14 aug
6,14Stig Åkerström -29IFK KumlaSkyllberg17 jul
6,09Bernt Karlsson -27IFK AskersundAskersund28 aug
6,09Sven Bergström -21Örebro SKÖrebro18 sep
6,08Lars-Erik Wolfbrandt -28Örebro SKÖrebro27 maj
6,08Sven Zethelius -30KFUM ÖrebroÖrebro30 maj

MÄN TRESTEG
13,79Bernt Karlsson -27IFK AskersundMariedamm14 aug
13,57Malte Pihl -22IFK KumlaMariestad25 sep
13,12Stig Åkerström -29IFK KumlaKarlskoga11 sep
13,06Allan OhlssonIFK NoraLindesberg18 sep
12,86Sven Zethelius -30KFUM ÖrebroSkyllberg17 jul
12,84Håkan Gustavsson -20Örebro SKÖrebro25 jul
12,63Orvar Bergmark -30Örebro SKÖrebro2 okt

MÄN KULA
13,50Lars Arvidson -30IFK NoraLindesberg4 aug
13,27Gunnar Rundgren -23IFK NoraNora12 jun
13,10Rune Johansson -23IFK NoraKumla16 jun
13,08Ellard Bergström -29IFK HallsbergOslo, NOR19 jun
12,86Åke Borg -17Örebro SKÖrebro12 jun
12,74Karl-Gustav PetterssonIF StartGranbergsdal28 aug
12,67Harald Linnakivi -17IFK KumlaKumla16 jun

MÄN DISKUS
46,87Lars Arvidson -30IFK NoraStockholm24 sep
45,65Gunnar Rundgren -23IFK NoraKumla18 maj
40,39Helge Lihagen -16IFK LindesbergLindesberg15 jun
39,39Stig Åkerström -29IFK KumlaSkyllberg17 jul
38,30Åke Borg -17Örebro SKÖrebro25 jul
36,48Ingemar JonssonIFK HallsbergMotala4 sep
36,37Harald Linnakivi -17IFK KumlaAvesta22 maj
36,32Knut Maxe -23Laxå IFLaxå10 sep
35,58Rune SandgrenIK NoraskogGyttorp28 aug
35,33Gunnar SjölinderLaxå IFLaxå10 sep

MÄN SLÄGGA
41,32Arne Nykvist -26IF StartAvesta18 sep
35,38Sten Johnsson -12Örebro SKÖrebro18 sep

MÄN SPJUT
73,55Per-Arne Berglund -27IF StartÖrebro24 sep
71,35Ragnar Ericzon -26IF StartÖrebro24 sep
57,28Åke Borg -17Örebro SKÖrebro12 jun
49,75Hans HerbertssonFjugesta IFFjugesta21 aug
49,50Erik BergKFUM ÖrebroÖrebro22 aug
49,36Nils-Magnus Nilsson -31Örebro SKStockholm25 sep
48,44Rune Åhrling -25Örebro SKÖrebro27 maj
48,42Sune Ek -16Skyllbergs IKHammar7 aug
48,30Gustav Nyberg -16Skyllbergs IKSkyllberg17 aug
46,29Kurt Hermansson -30IF StartSkyllberg17 jul
46,02Sigvard Gustavsson -22Mariedamms IKMariedamm31 aug

KVINNOR 60 M
8,1Inga Larsson -33Örebro Flicklärov IFStockholm25 sep

KVINNOR 100 M
12,9Kerstin Karlsson -32Karlslunds IFÖrebro7 aug
13,0Siv Jakobsson -27IOGT HälleforsÖrebro7 aug
13,1Anna Larsson -22IFK NoraÖrebro7 aug

KVINNOR 200 M
27,6Anna Larsson -22IFK NoraÖrebro7 aug

KVINNOR 800 M
2.20,8Anna Larsson -22IFK NoraBorås20 aug

KVINNOR LÄNGD
4,81Lilian Törnblom -32IOGT HälleforsÖrebro12 jun
4,70Inga Larsson -33Örebro Flicklärov IFStockholm25 sep

KVINNOR KULA
10,49Barbro Schönborg -31Karlslunds IFBorås20 aug
9,56Inge-Britt Svensson -20IOGT HälleforsÖrebro12 jun
9,54Britt Welander -25Karlslunds IFÖrebro12 jun

KVINNOR DISKUS
32,75Inge-Britt Svensson -20IOGT HälleforsÖrebro7 aug
31,95Barbro Schönborg -31Karlslunds IFNora14 aug
24,50Britt Welander -25Karlslunds IFÖrebro12 jun