1951

Ingen fullträff sa P.A. om rekordet, tänkte aldrig på rekordkast
Den 26 augusti var det nationella tävlingar i Lindesberg och i Örebro Dagblad rapporterade utsände reportern Ola Hellstrandh:
- Det här hade jag ingen tanke på. Nog har jag undrat så smått om det aldrig skulle bli ett långkast, men i dag var jag absolut inte inställd på rekord.
Per Arne Berglund ler sitt vanliga sympatiska grin, när hans nya spjutrekord är vederbörligen kontrollerat. Han fortsätter:
- Jag har ju mest hela säsongen kastat över 70 meter och någon gång skall det väl bli någon extra meter. En riktig fullträff var det emellertid inte, ty jag hade litet för låg resning. Kastvinkeln bör vara omkring 45 grader, men nu kom spjutet för lågt. Men genomslaget var perfekt.

Per Arne Berglunds 75.25 var förstås den stora händelsen på Linde-Kamraternas trevliga tävlingar på Stadsskogsvallen. Men det hände också en hel del annat smått och gott.
Ur resultatlistan:
100 m: 1) Gösta Andersson, Göta 11.0, 2) Lars Koskinen, Hedemora 11.3, 3) Karl-Axel Sjökvist, Mariedam 11.4.
400 m: 1) Lars-Erik Wolfbrandt, ÖSK 50.0, 2) Alf Andersson, Lindesberg 50.2, 3) Gustav Engström, Start 51.9, 4) Börje Jansson, Lindesberg 53.0.
800 m: 1) Ingvar Eriksson, Brandkåren 1.54.4, 2) Kjell Nilsson, Hellas 1.54.5, 3) Rolf Svensson, Skackan 1.58.1, 4) Rune Nilsson, Lindesberg 1.58.2, 5) Allan Danielsson, Hällefors 1.59.0.
800 m juniorer: 1) Lennart Andersson, KFUM Örebro 2.01.3.
3000 m: 1) K.E. Karlsson, Spårvägen 8.40.4, 2) Peder Malm, KFUM Örebro 8.41.0, 3) Bertil Karlsson, Linnéa 8.45.4.
Höjd: 1) Stefan Ånséhn, Askersund 1.83, 2) Bertil Hagström, Start 1.75.
Längd: 1) Håkan Gustavsson, ÖSK 6.94.
Diskus: 1) Lars Arvidsson, Nora 44.87.
Spjut. 1) Per-Arne Berglund, Start 75.25, 2) Hans Moks, Bellevue 70.74.

NÄRKESBÄSTA 1951
(uppdat 161105)

MÄN 100 M
11,0Lars-Erik Wolfbrandt -28Örebro SKOrsa24 jun
11,2Gösta Damm -26IF StartÖrebro29 maj
11,2Alf Andersson -25IFK LindesbergLindesberg
11,4Karl-Axel Sjökvist -27Mariedamms IKOdensbacken17 jun
11,4Birger RymanIFK LindesbergLindesberg
11,5Göte EngströmIFK LindesbergOdensbacken17 jun
11,5Jan-Olof Schagerström -33Glanshammars IFÖrebro23 jul
11,5Åke JohanssonIF StartÖrebro23 jul
11,5Olle Ollward -35Örebro SKFinspång16 sep
11,6Rolf Pernmalm -32Örebro SKÖrebro23 jul
11,6Rolf Rådberg -34Örebro SKÖrebro23 jul
11,6Rune Brundin -29KFUM ÖrebroLindesberg26 aug
11,7Georg Enhörning -31Örebro SKÖrebro23 jul
11,7Henry Grahn -30KFUM ÖrebroLindesberg26 aug
11,7Gösta OlssonGGIF ÖrebroLaxå
Medvind
11,5Erik HeurlinIF StartÖrebro12 jun

MÄN 200 M
22,4Gösta Damm -26IF StartÖrebro9 sep
22,5Lars-Erik Wolfbrandt -28Örebro SKGimo30 jun
22,6Alf Andersson -25IFK LindesbergÖrebro9 sep
23,8Georg Enhörning -31Örebro SKÖrebro26 sep
23,8Birger RymanIFK LindesbergLindesberg
24,0Rune Brundin -29KFUM Örebro

MÄN 300 M
36,4Gösta Damm -26IF StartÖrebro29 maj
37,4Jan-Olof Schagerström -33Glanshammars IFKumla26 aug
37,4Georg Enhörning -31Örebro SKÖrebro24 sep
38,9Gustaf Engström -25IF StartÖrebro29 maj
39,0Erik WidénIF StartÖrebro29 maj
39,3Rolf Rådberg -34Örebro SKÖrebro7 aug

MÄN 400 M
48,3Lars-Erik Wolfbrandt -28Örebro SKStockholm19 aug
49,2Gösta Damm -26IF StartVäxjö15 jun
49,6Alf Andersson -25IFK LindesbergÖrebro9 sep
51,9Sven Malmberg -20IF StartBorlänge7 aug
51,9Gustaf Engström -25IF StartLindesberg26 aug
52,2Georg Enhörning -31Örebro SKÖrebro24 jul
52,6Hilding StrömKarlslunds IFÖrebro9 sep
53,0Börje JanssonIFK LindesbergLindesberg26 aug
53,1Börje Fredriksson -28Laxå IFLaxå29 jul
53,1Per Hammer -21Örebro SKÖrebro9 sep
53,7Jan-Olof Schagerström -33Glanshammars IFNorrköping2 sep
53,9Rolf Pernmalm -32Örebro SKÖrebro23 jul
54,0Erik WidénIF StartLindesberg26 aug
54,3Rune Brundin -29KFUM ÖrebroÖrebro

MÄN 800 M
1.50,4Lars-Erik Wolfbrandt -28Örebro SKÖrebro9 sep
1.55,4Sven Malmberg -20IF StartHallstahammar16 jun
1.55,7Börje Fredriksson -28Laxå IFNyköping3 aug
1.56,6Rune Nilsson -26IFK LindesbergFagersta2 sep
1.58,8Allan Danielsson -27Hällefors AIFFagersta2 sep
1.59,8Ingvar Eriksson -26Glanshammars IFÖrebro9 sep
1.59,9Lennart Andersson -32KFUM ÖrebroÖrebro9 sep
2.00,3Rolf Hiding -26Örebro SKÖrebro9 sep
2.02,2Birger Andersson -28IFK LindesbergLindesberg
2.03,0Per Hammer -21Örebro SKHallstahammar16 jun
2.03,1Anders Andersson -31IFK LindesbergLindesberg26 aug
2.03,4Ivan Hedqvist -27SGU FröviÖrebro6 jul
2.04,0Roland Öhlund -30Örebro SKÖrebro24 sep
2.04,1Sivert Rundkvist -23IF StartÖrebro29 maj
2.05,0Peder Malm -25KFUM ÖrebroKumla26 jul
2.05,0Karl Ivan ErikssonKopparbergs IFLindesberg26 aug
2.06,8Mauritz OhlssonIF StartÖrebro29 maj
2.07,3Paul Henricsson -27KFUM ÖrebroKumla26 jul

MÄN 1000 M
2.34,6Börje Fredriksson -28Laxå IFLaxå30 sep
2.36,0Allan Danielsson -27Hällefors AIF
2.36,2Peder Malm -25KFUM ÖrebroÖrebro3 okt
2.36,8Lennart Andersson -32KFUM ÖrebroLaxå30 sep
2.39,0Roland Öhlund -30Örebro SKÖrebro26 sep
2.41,8Ernst Rickne -20IF StartÖrebro29 maj
2.42,2Anders Andersson -31IFK LindesbergOdensbacken

MÄN 1500 M
4.02,0Sven Malmberg -20IF StartÖrebro28 jun
4.02,6Börje Fredriksson -28Laxå IFStockholm18 aug
4.04,8Peder Malm -25KFUM ÖrebroÖrebro13 jul
4.06,8Åke Durkfeldt -17IFK LindesbergNora10 jun
4.08,4Levin Ahrlin -19Örebro SKÖrebro13 jul
4.09,6Rune Nilsson -26IFK LindesbergNora10 jun
4.13,4Lennart Andersson -32KFUM Örebro
4.15,4Birger Andersson -28IFK LindesbergKumla4 jul
4.17,0Anders Andersson -31IFK LindesbergNorrköping2 sep
4.23,6Ivan Björklund -23IFK LindesbergLindesberg15 jun

MÄN 2000 M
5.45,8Allan Danielsson -27Hällefors AIFHällefors11 sep

MÄN 3000 M
8.36,0Peder Malm -25KFUM ÖrebroÖrebro28 jun
8.52,6Ernst Rickne -20IF StartÖrebro28 jun
8.56,4Åke Durkfeldt -17IFK LindesbergOdensbacken17 jun
8.57,2Levin Ahrlin -19Örebro SKÖrebro28 jun
9.01,0Karl-Gustav Eriksson -27IFK LindesbergÖrebro9 sep
9.02,2Lennart Andersson -32KFUM ÖrebroÖrebro14 aug
9.08,6Sivert Rundkvist -23IF StartÖrebro5 jun
9.08,6Rune Nilsson -26IFK LindesbergÖrebro14 aug
9.26,0E. WhitlockIFK LindesbergLindesberg26 aug
9.34,0Jack LugnbergKarlslunds IFFinspång16 sep
9.36,0Anders Andersson -31IFK LindesbergÖrebro23 jul

MÄN 2 MILES
9.23,0Peder Malm -25KFUM ÖrebroStockholm7 sep

MÄN 5000 M
15.08,8Peder Malm -25KFUM ÖrebroKristianstad6 aug
15.48,0Levin Ahrlin -19Örebro SKKumla3 jul
15.53,2Ivan Björklund -23IFK LindesbergKumla3 jul
16.24,6Karl-Gustav Eriksson -27IFK LindesbergKumla3 jul
16.44,0Roland Lundqvist -28SGU FröviKumla3 jul

MÄN 10000 M
32.22,0Åke Durkfeldt -17IFK LindesbergLindesberg8 jun
32.39,8Peder Malm -25KFUM ÖrebroÖrebro5 okt
34.05,6Ivan Björklund -23IFK LindesbergLindesberg8 jun
34.05,8Helge KarlssonIFK LindesbergLindesberg8 jun
34.06,0Karl-Gustav Eriksson -27IFK LindesbergLindesberg8 jun
34.23,0Sven Björkman -14IF StartLindesberg8 jun
34.27,6Gullik Jensén -13IF StartLindesberg8 jun

MÄN 25000 M
1.25.34Bengt Rehnvall -25Mariedamms IKMariedamm12 aug
1.27.42Sven Björkman -14IF StartMariedamm12 aug
1.28.19Sven Håkansson -09Örebro SKMariedamm12 aug

MÄN MARATHON
2.50.32Sven Björkman -14IF StartHalmstad8 jul

MÄN 3000 M HINDER 0.91
9.30,4Peder Malm -25KFUM ÖrebroEskilstuna21 sep

MÄN 110 M HÄCK 1.06
15,9Leif Bark -33IF StartÖrebro14 okt
16,3Åke Andersson -28IF StartÖrebro28 jun
17,5Bertil Norin -21IFK LindesbergLindesberg
17,9Sven Bergström -21Örebro SKÖrebro15 jun
17,9Roland Collander -32IF StartÖrebro23 jul
18,2Hans Åkerström -34Örebro SKÖrebro23 jul
18,3Lars Ehlin -33IF StartÖrebro23 jul
18,6Bernt Persson -31KFUM ÖrebroÖrebro23 jul

MÄN 400 M HÄCK 0.91
62,0Ingvar Ehrling -27Örebro SKÖrebro30 jul
62,1Herbert KarlssonIFK LindesbergKumla26 jul
62,1Åke Nilsson -21KFUM ÖrebroKumla26 jul
62,1Rune Nilsson -26IFK LindesbergLindesberg
62,1Bernt Persson -31KFUM Örebro
62,4Gustaf Engström -25IF StartÖrebro30 jul
63,0Paul Henricsson -27KFUM ÖrebroKumla26 jul
63,4Lars Grönkvist -34IFK KumlaKumla3 jul
63,4Birger Andersson -28IFK LindesbergKumla26 jul
63,8Hilding StrömKarlslunds IFKumla22 sep

MÄN HÖJD
1,83Stefan Ånséhn -32IFK AskersundLindesberg26 aug
1,78Bertil Hagström -25IF StartOdensbacken17 jun
1,78Holger Johansson -17IFK LindesbergLindesberg17 aug
1,75Åke Andersson -28IF StartÖrebro12 jun
1,75Malte Pihl -22IFK KumlaLindesberg15 jun
1,73Nils-Magnus Nilsson -31Örebro SKÖrebro29 maj
1,70Leif MarklingKFUM ÖrebroÖrebro5 jun
1,70Bernt Karlsson-Karsberg -28Skyllbergs IKKumla3 jul

MÄN STAV
3,87Åke Andersson -28IF StartÖrebro9 sep
3,50Hugo Nordholm -17Örebro SKKumla4 jul
3,20Rune SigurdssonÖrebro SKÖrebro13 aug
3,20Sven Floding -26Örebro SKÖrebro13 aug
3,20Stefan Ånséhn -32IFK AskersundNorrköping2 sep
3,10Nils-Magnus Nilsson -31Örebro SKÖrebro24 jul
3,00Sven Rydell -31IF StartÖrebro23 jul

MÄN STÅENDE LÄNGD inne
3,10Nils-Magnus Nilsson -31Örebro SKÖrebro4 mar
3,07Anders ÖrtegrenIFK LindesbergNora18 feb

MÄN LÄNGD
7,11Håkan Gustavsson -20Örebro SKTrollhättan22 jul
6,28Göte EngströmIFK LindesbergLudvika3 aug
6,24Rolf AnderssonIFK LindesbergNorrköping2 sep
6,23Åke JohanssonIF StartÖrebro24 jul
6,22Leif Bark -33IF StartÖrebro15 sep
6,10Karl-Axel Sjökvist -27Mariedamms IKLaxå30 sep
6,06Lars Ehlin -33IF StartNorrköping2 sep
6,03Jarl Blixt -31Örebro SKÖrebro23 jul
6,00Stig Åkerström -29IFK KumlaKumla26 jul

MÄN TRESTEG
13,14Malte Pihl -22IFK KumlaDegerfors5 jun
12,95Gunnar Carlsson -30IFK AskersundKumla3 jul
12,78Lennart Eriksson -28IFK KumlaLindesberg15 jun
12,72Nils-Magnus Nilsson -31Örebro SKÖrebro23 jul
12,67Bertil Norin -21IFK LindesbergKumla3 jul
12,65Rolf AnderssonIFK LindesbergLindesberg
12,54Stefan Ånséhn -32IFK AskersundÖrebro23 jul
12,33Åke JohanssonIF StartÖrebro23 jul
12,14Stig Åkerström -29IFK KumlaLindesberg15 jun

MÄN KULA 7,26
13,85Arnold Till -19Laxå IFÖrebro28 jun
13,37Ellard Bergström -29IFK HallsbergÖrebro28 jun
13,06Karl-Gustav PetterssonIF StartÖrebro30 jul
12,83Åke Borg -17Örebro SKÖrebro30 jul
12,76Lars Arvidson -30IFK NoraGranbergsdal12 aug
12,49Tore SundinIF StartLaxå30 sep
12,47Rune Johansson -23IFK LindesbergKumla26 jul
12,24Alf ErikssonKFUM ÖrebroNässjö3 aug
12,04Harald Linnakivi -17IFK KumlaKumla26 jul
11,95Folke Arvidsson -30Skyllbergs IKKumla22 sep
11,92Sven-Olof Segerström -34Karlslunds IFÖrebro23 jul
11,68Gert Wallin -22IF StartÖrebro29 maj
11,64Karl Gustaf Gustafsson -32KFUM ÖrebroÖrebro29 maj
11,60Per-Arne Persson -31IFK KumlaNorrköping2 sep
11,59Nils-Magnus Nilsson -31Örebro SKÖrebro29 maj
11,30Birger KarlssonKFUM ÖrebroÖrebro5 jun
11,28Stefan Ånséhn -32IFK AskersundÖrebro23 jul
11,10Helge Lihagen -16IFK LindesbergKumla26 jul

MÄN DISKUS 2,0
47,52Lars Arvidson -30IFK NoraStockholm18 aug
42,05Arnold Till -19Laxå IFLaxå30 sep
40,42Helge Lihagen -16IFK LindesbergLindesberg17 aug
39,50Knut Maxe -23Laxå IFLaxå
38,97Åke Borg -17Örebro SKÖrebro19 jul
37,82Stig Åkerström -29IFK KumlaLindesberg15 jun
37,61Karl-Axel Norrman -24SGU FröviKumla31 maj
36,93Gert Wallin -22IF StartÖrebro26 sep
35,40Gert Gustavsson -27IF StartÖrebro13 jul
34,53Karl Gustaf Gustafsson -32KFUM Örebro

MÄN SLÄGGA 7,26
44,55Arne Nykvist -26IF StartStockholm17 aug
37,61Gert Wallin -22IF StartÖrebro24 jul

MÄN SPJUT 800
75,25Per-Arne Berglund -27IF StartLindesberg26 aug
70,36Ragnar Ericzon -26IF StartStockholm10 aug
57,07Nils-Magnus Nilsson -31Örebro SKÖrebro24 sep
52,45Åke Borg -17Örebro SKÖrebro19 jul
50,94Åke Andersson -28IF StartÖrebro22 jun
50,91Sven-Olof Segerström -34Karlslunds IFÖrebro23 jul
50,18L.G. KarlssonKFUM ÖrebroÖrebro13 jul
49,28Sigvard Gustavsson -22Mariedamms IKAskersund14 aug
48,64Per Henningsson-Fahlström -22IFK LindesbergLindesberg26 aug
48,47Stefan Ånséhn -32IFK AskersundÖrebro23 jul
48,28Gustav Nyberg -16Skyllbergs IKKumla22 sep
47,15Leif Bark -33IF Start
46,04Åke Rosén -26Skyllbergs IKAskersund14 aug

KVINNOR 100 M
12,8Kerstin Karlsson -32Karlslunds IFFinspång16 sep
13,0Siv Lundkvist -27IOGT HälleforsÖrebro5 aug

KVINNOR 200 M
27,1Kerstin Karlsson -32Karlslunds IFHelsingborg19 aug
28,3Eivor Persson -30IOGT HälleforsÖrebro15 sep
28,5Siv Lundkvist -27IOGT HälleforsÖrebro5 aug

KVINNOR 80 M HÄCK 0.76
13,4Brita EklundKarlslunds IFÖrebro16 sep
13,7Eivor Persson -30IOGT HälleforsÖrebro16 sep

KVINNOR HÖJD
1,41Eivor AnderssonIF StartÖrebro5 aug

KVINNOR LÄNGD
4,68Gunnel LindbergKarlslunds IFÖrebro29 jul

KVINNOR KULA 4,0
8,50Kerstin StoltzIFK KumlaÖrebro5 aug

KVINNOR DISKUS 1,0
34,18Inge-Britt Svensson -20IOGT HälleforsHällefors17 jun
29,98Eivor Persson -30IOGT HälleforsHällefors17 jun