1953

Nerikes Allehanda lördagen den 15 augusti:

800-METERSREKORDET FÖLL FÖR EKFELDT
ÖSK:s Amerikaspel bästa örebrotävlingarna hittills
De sympatiska gästerna från USA var som väntat segerrika värre och tog hem fem grensegrar.
Ja, 800 meter blev kvällens clou, och ett bättre lopp på den distansen har aldrig gått inom Svea rikes domäner. Svartingen Pearman satte en våldsam fart redan från början och kvartetten Mel Whitfield, Åberg, Skoglund samt hemmafavoriten Tage Ekfeldt följde på respektfullt avstånd. Mellantiden på 400 m var 52,0 och Pearman visade inga tendenser att matta av på tempot. På bortre långsidan bibehölls formationen med den ändringen att Ekfeldt gick förbi norrköpingsbon Skoglund. Vid ingången till sista kurvan var tätkvaretten väl samlad och som väntat kom Whitfield med sin stöt. Landsmannen Pearman lämnade flott innerbanan åt Mel men vände kalla handen mot svenskduon, som vackert fick knalla förbi på utsidan, därmed förlorande rytmen något, då de förmodligen inte väntade en sådan manöver av Pearman. Whitfield löpte sagolikt grant på upploppet och gick i mål på tangerat personligt rekord 1.48,0. Tage Ekfeldt kom sin vana trogen med sina enorma hingstkliv på de sista pressande hundra meterna och segade sig förbi lintotten Olle Åberg. Den långe I3-furiren gick i mål på den svenska rekordtiden 1.49,0, medan Gefle-Olle fick samma tid som i söndagens Enköpingslopp eller 1.49,3. Pearman var som sagt fyra och femma landslagsmannen och olympiafinalisten Hasse Ring på 1.51,8. Ekfeldt var glad som en speleman efter beskedet om rekordnoteringen och utförde en yster krigsdans inför publiken på huvudläktaren. Populärt!
 
I övrigt noterades: kula: Parry O'brien, USA 17,67; 1500 m: Wes Santee, USA 3.49,0; höjd: Erine Shelton, USA 2,00; diskus: Parry O'brien 51,27; tresteg: Arne Åhman, ÖSK 14,01; 300 m juniorer: Olle Ollward, ÖSK 36,9.

Nerikes Allehanda måndagen den 7 september:

WOLFBRANDT - DUNKLEY SEPTEMBERSPELENS TOPPMÄN
Lars-Erik Wolfbrandt dubbel svensk rekordhållare
Det var inte förgäves som Start och KFUM reklamerat med diverse rekordförsök vid sina lördagstävlingar. L-E Wolfbrandt infriade således förhandslöftena i mycket hög grad.....
Efter det grandiosa stafettloppet i landskampen mot England förstod man att det var en särdeles inspirerad Wolfbrandt som skulle springa på Vallen. Jakten efter revansch på britten Fryer, som slog Wolfen på Stadion, var givetvis också en sporre, liksom möjligheten att få revansch på Brännström för den försmädliga bortdömningen vid SM.
Ett fantastiskt lopp blev det också. Liksom vid SM satte Brännström upp ett mördande utgångstempo och lär ha avverkat de första 200 meterna på 23,0. Wolfbrandt hakade på, och vid ingången till upploppet ledde Wolfen en aning före Brännström, medan Fryer låg ett par meter efter. ÖSK-aren trummade på våldsamt och gav sitt yttersta i en rasande finish, där Brännström inte hade mycket att säga till om, trots att han tangerade personliga rekordet. Fryer fick nöja sig med tredjeplatsen.
Det rådde uppror bland tidtagarna och redan innan sluttiden fastställts smög sig ett rykte ut att rekorden satt lösa. Mycket riktigt; med 47,4 på 400 m och 47,7 på 440 yards hade Wolfbrandt nått sitt länge eftertraktade mål. Våldsamma ovationer, blomster och radiointervju mötte den nye rekordmannen.
 
I övrigt noterades: 800 m: Tage Ekfeldt, ÖSK 1.51,1; 1000 m: Sune Karlsson, Gefle IF 2.25,1; 3000 m: Roger Dunkley, England 8.24,6; tresteg: Arne Åhman, ÖSK 14,41; spjut: Knut Fredriksson, Favör 66,71.

NÄRKESSTATISTIK 1953
(uppdat 161105)

MÄN 80 M
9,4Magnus Enhörning -35Örebro SKLindesberg9 aug

MÄN 100 M
10,9Gösta Damm -26Örebro SKMalung9 aug
10,9Lars-Erik Wolfbrandt -28Örebro SKUppsala4 okt
11,3Tage Ekfeldt -26Örebro SK
11,4Magnus Enhörning -35Örebro SKLindesberg6 sep
11,5Kent WesterlundÖrebro SKLindesberg6 sep
11,5Olle Ollward -35Örebro SK
11,6Bengt GustavssonIFK HallsbergLaxå14 jun
11,6Per-Erik Mårtens -36Karlslunds IFÖrebro23 aug
11,6Lennart Larsson -33IFK KumlaLindesberg6 sep
11,6Karl-Axel Sjökvist -27Laxå IFHallsberg27 sep
11,7Håkan Gustavsson -20Örebro SKÖrebro12 jun
11,7Sven Malmberg -20IF StartArboga10 jul
11,7Curt Bjärnvik -35SGU FröviÖrebro22 aug
11,7Göran Andersson -36Karlslunds IFÖrebro23 aug

MÄN 150 M
17,4Olle Ollward -35Örebro SKÖrebro15 maj
17,6Magnus Enhörning -35Örebro SKÖrebro15 maj

MÄN 200 M
21,9Lars-Erik Wolfbrandt -28Örebro SKKristianstad18 jul
22,3Gösta Damm -26Örebro SKMalung9 aug
23,0Tage Ekfeldt -26Örebro SKÖrebro22 maj
23,6Kent WesterlundÖrebro SKÖrebro22 maj
23,9Sven Malmberg -20IF StartArboga10 jul
23,9Olle Ollward -35Örebro SKÖrebro5 sep
24,1Birger RymanIFK Lindesberg
24,4Per Hammer -21Örebro SKÖrebro22 maj

MÄN 300 M
36,9Olle Ollward -35Örebro SKÖrebro14 aug
37,7Kent WesterlundÖrebro SKÖrebro15 maj
38,0Jarl Blixt -31Örebro SKÖrebro15 maj
38,5Curt Bjärnvik -35SGU FröviÖrebro30 sep
38,6Åke Sandin -34IFK KumlaÖrebro15 maj
38,7Lennart Augustsson -33Kvismaredalens IFÖrebro14 aug
38,9Ingvar Ehrling -27Örebro SKÖrebro15 maj
39,0Sören Larsson -35Laxå IFÖrebro23 aug
39,0Magnus Enhörning -35Örebro SKÖrebro27 sep
39,4Lars Wolf -36KFUM Örebro

MÄN 400 M
47,4Lars-Erik Wolfbrandt -28Örebro SKÖrebro5 sep
48,8Tage Ekfeldt -26Örebro SKStockholm30 jul
49,1Gösta Damm -26Örebro SKÖrebro14 aug
51,7Olle Thörnsten -28Örebro SK
52,4Olle Ollward -35Örebro SKÖrebro16 jun
52,6Bert Williamsson -31IFK Hallsberg
52,8Gustaf Engström -25Örebro SKFagersta7 jun
53,3Per Hammer -21Örebro SKKarlskoga18 jun
53,4Jarl Blixt -31Örebro SKÖrebro12 jun
53,4Börje Fredriksson -28Laxå IFHallsberg27 sep
53,4Anders Andersson -31IFK Lindesberg
53,5Allan Danielsson -27Örebro SKEnköping31 maj
53,8Karl-Axel Schagerström -30Glanshammars IFÖrebro1 jul
54,0Roland Collander -32IF StartÖrebro1 jul
54,2Ingvar Eriksson -26Glanshammars IFGlanshammar6 sep

MÄN 500 M
1.05,8Lars-Erik Wolfbrandt -28Örebro SKÖrebro28 maj
1.09,5Börje Fredriksson -28Laxå IFÖrebro28 maj
1.09,8Tage Ekfeldt -26Örebro SKÖrebro28 maj

MÄN 600 M
1.22,4Lars-Erik Wolfbrandt -28Örebro SKÖrebro15 maj
1.22,7Börje Fredriksson -28Laxå IFÖrebro15 maj
1.22,8Olle Thörnsten -28Örebro SKÖrebro15 maj
1.26,4Allan Danielsson -27Örebro SKÖrebro15 maj
1.27,5Rune Nilsson -26Örebro SKÖrebro15 maj
1.29,2Roland Collander -32IF StartÖrebro15 maj

MÄN 800 M
1.49,0Tage Ekfeldt -26Örebro SKÖrebro14 aug
1.51,1Lars-Erik Wolfbrandt -28Örebro SKStockholm22 aug
1.55,1Olle Thörnsten -28Örebro SKStockholm21 aug
1.55,9Börje Fredriksson -28Laxå IFKarlskoga18 jun
1.58,0Rune Nilsson -26Örebro SKÖrebro11 jun
1.58,5Allan Danielsson -27Örebro SKÖrebro11 jun
1.59,0Birger Andersson -28IFK LindesbergHällefors8 jul
1.59,3Roland Collander -32IF StartArvika30 aug
1.59,6Lennart Andersson -32KFUM ÖrebroÖrebro12 aug
2.00,4Anders Andersson -31IFK LindesbergLindesberg9 aug
2.01,1Jarl Blixt -31Örebro SKÖrebro5 sep
2.02,0Ingvar Eriksson -26Glanshammars IFÖrebro30 sep
2.03,0Peder Malm -25KFUM ÖrebroLaxå14 jun
2.03,5Paul Henricsson -27KFUM ÖrebroLaxå14 jun
2.04,0Rolf Hiding -26Karlslunds IFKarlskoga18 jun
2.04,1Rune Eriksson -26Glanshammars IF
2.04,9Gustaf Engström -25Örebro SKÖrebro17 jul
2.05,0Einar Andersson -32IFK LindesbergHällefors8 jul
2.05,1Arne NorlingKarlslunds IFÖrebro12 aug
2.05,1Lennart Augustsson -33Kvismaredalens IFÖrebro12 aug
2.05,4Harald Svedberg -31Örebro SKÖrebro14 aug
2.05,6Mauritz OhlssonIF StartÖrebro5 jul
2.06,8Lars Wolf -36KFUM ÖrebroÖrebro17 jul

MÄN 1000 M
2.26,0Tage Ekfeldt -26Örebro SKGävle26 sep
2.26,2Olle Thörnsten -28Örebro SKGävle26 sep
2.36,5Rune Nilsson -26Örebro SKEnköping31 maj
2.39,8Åke Sandin -34IFK KumlaKumla20 maj
2.40,7Lars Wolf -36KFUM ÖrebroArboga2 aug
2.43,8Bo Lundkvist -33SGU FröviKumla20 maj

MÄN 1500 M
3.50,4Tage Ekfeldt -26Örebro SKPraha, CZE18 okt
3.55,5Olle Thörnsten -28Örebro SKÖrebro14 aug
4.02,4Börje Fredriksson -28Laxå IFÖrebro12 jun
4.03,6Rune Nilsson -26Örebro SKStockholm22 aug
4.05,6Birger Andersson -28IFK LindesbergÖrebro12 jun
4.08,8Ingvar Eriksson -26Glanshammars IF
4.10,4Peder Malm -25KFUM Örebro
4.11,0Lennart Andersson -32KFUM Örebro
4.16,0Rune Eriksson -26Glanshammars IF
4.17,6Arne NorlingKarlslunds IFKumla20 maj
4.17,6Einar Andersson -32IFK LindesbergÖrebro12 jun
4.18,4Åke Sandin -34IFK KumlaÖrebro16 jun
4.19,4Allan Danielsson -27Örebro SKGranbergsdal25 maj

MÄN 1 MILE
4.17,2Olle Thörnsten -28Örebro SKÖrebro30 sep
4.29,8Rune Nilsson -26Örebro SKÖrebro28 maj
4.44,2Roland Collander -32IF StartÖrebro28 maj

MÄN 2000 M
5.46,6Peder Malm -25KFUM ÖrebroÖrebro15 maj

MÄN 3000 M
8.46,2Birger Andersson -28IFK LindesbergÖrebro16 jun
8.48,0Rune Nilsson -26Örebro SKÖrebro16 jun
8.48,4Olle Thörnsten -28Örebro SKKatrineholm13 sep
8.59,6Karl-Gustav Eriksson -27IFK LindesbergÖrebro14 aug
9.00,2Ingvar Eriksson -26Glanshammars IFÖrebro5 sep
9.08,0Börje Fredriksson -28Laxå IF
9.39,4Mauritz OhlssonIF StartÖrebro7 sep

MÄN 5000 M
15.32,6Peder Malm -25KFUM Örebro
15.56,0Karl-Gustav Eriksson -27IFK LindesbergÖrebro11 jun
16.24,2Lennart Andersson -32KFUM ÖrebroÖrebro11 jun
16.43,6Evert Adamsson -25Vretstorps IFÖrebro11 jun
16.52,2Gunnar ZiikKarlslunds IFÖrebro11 jun

MÄN 10000 M
33.27,4Bengt Rehnvall -25IF StartÖrebro2 jun
35.14,4Gunnar ZiikKarlslunds IFÖrebro2 jun
36.12,6Gullik Jensén -13IF StartÖrebro2 jun

MÄN 25000 M
1.24.27Bengt Rehnvall -25IF StartArboga2 aug

MÄN MARATHON
2.39.07Bengt Rehnvall -25IF StartOslo, NOR6 sep

MÄN 3000 M HINDER 0.91
9.23,0Olle Thörnsten -28Örebro SKGävle10 jul

MÄN 110 M HÄCK 1.06
15,6Leif Bark -33IF StartLindesberg6 sep
16,6Åke Andersson -28IF StartÖrebro12 jun
16,6Hans Åkerström -34Örebro SK
17,0Håkan Dahlgren -34KFUM ÖrebroAvesta27 sep
17,1Roland Collander -32IF StartÖrebro12 jun
17,3Rolf Söder -36Örebro SK
18,0Anders Axtoll -36Örebro SK
18,3Lennart Augustsson -33Kvismaredalens IF

MÄN 400 M HÄCK 0.91
59,2Roland Collander -32IF StartGöteborg24 jul
59,3Anders Andersson -31IFK Lindesberg
60,6Paul Henricsson -27KFUM ÖrebroÖrebro11 jun
61,2Ingvar Ehrling -27Örebro SKÖrebro11 jun
62,7Karl-Axel Schagerström -30Glanshammars IF
62,8Ingvar Eriksson -26Glanshammars IFÖrebro7 sep
63,2Gustaf Engström -25Örebro SKÖrebro7 sep
63,7Bengt Eriksson -24Glanshammars IFÖrebro7 sep

MÄN HÖJD
1,95Arne Åhman -25Örebro SKÖrebro16 jun
1,85Stefan Ånséhn -32Örebro SKGöteborg3 jul
1,76Bernt Karlsson -27IFK AskersundHallsberg27 sep
1,75Bertil Hagström -25IF StartÖrebro15 maj
1,75Karl-Gustav JönssonÖrebro SKGranbergsdal25 maj
1,75Per-Ingvar Grell -37KFUM ÖrebroLidingö17 aug
1,75Nils-Magnus Nilsson -31Örebro SKGlanshammar21 aug
1,72Rolf Söder -36Örebro SKÖrebro15 maj
1,70Holger Johansson -17IFK LindesbergÖrebro11 jun
1,70Jan Riddarström -35Örebro SKÖrebro24 jul
1,70Sven Timmerman -31KFUM Örebro

MÄN STAV
3,60Åke Andersson -28IF StartÖrebro16 jun
3,60Bengt Eriksson -24Glanshammars IFUppsala27 aug
3,40Sven Timmerman -31KFUM ÖrebroKatrineholm13 sep
3,35Roland Pettersson -33IF StartKarlskoga25 aug
3,20Leif Hildingsson -34Vretstorps IFMjölby13 sep
3,00Hugo Nordholm -17Örebro SKÖrebro12 jun
3,00Rune SigurdssonGarphyttans IFÖrebro12 jun
3,00Roland Collander -32IF StartÖrebro8 jul
3,00Sven Thorell -22IFK HallsbergHallsberg24 aug
3,00Nils-Magnus Nilsson -31Örebro SK
3,00Stefan Ånséhn -32Örebro SK

MÄN STÅENDE LÄNGD inne
3,02Nils-Magnus Nilsson -31Örebro SKÖrebro8 mar

MÄN LÄNGD
6,81Arne Åhman -25Örebro SKFagersta7 jun
6,71Håkan Gustavsson -20Örebro SKGislaved7 jun
6,26Leif Bark -33IF StartMjölby13 sep
6,16Kent WesterlundÖrebro SK
6,13Bernt Karlsson -27IFK AskersundHallsberg27 sep
6,11Roland Collander -32IF StartÖrebro7 jul
6,05Rune Åhrling -25Örebro SKÖrebro12 aug

MÄN TRESTEG
14,69Arne Åhman -25Örebro SKStockholm31 jul
13,72Bernt Karlsson -27IFK AskersundLatorp5 jul
13,04Karl-Gustav JönssonÖrebro SK
12,98Roland Collander -32IF Start
12,71Håkan Gustavsson -20Örebro SKLatorp5 jul
12,60Folke StåhlGrythyttans AIS
12,55Per-Ingvar Grell -37KFUM ÖrebroLindesberg6 sep
12,44Stefan Ånséhn -32Örebro SKÖrebro11 jun
12,44Leif Bark -33IF Start
12,43Lars Ehlin -33IF StartÖrebro25 sep
12,41Roland Pettersson -33IF Start
12,23Stig Pettersson -38Vretstorps IF

MÄN KULA 7,26
13,00Lars Arvidson -30Örebro SKÖrebro16 jun
12,78Åke Borg -17Örebro SKÖrebro12 aug
12,54Ellard Bergström -29IFK HallsbergÖrebro12 jun
12,52Sven-Olof Segerström -34Karlslunds IFLindesberg6 sep
12,24Karl-Gustav PetterssonIF StartArboga10 jul
12,12Alf ErikssonKFUM ÖrebroLatorp5 jul
11,93Folke Arvidsson -30Skyllbergs IKHallsberg27 sep
11,89Orvar Bergmark -30Örebro SK
11,76Nils-Magnus Nilsson -31Örebro SKÖrebro12 jun
11,72Karl-Axel Norrman -24SGU Frövi
11,52Leif Bark -33IF StartLindesberg6 sep
11,50Tore SundinIF StartÖrebro12 jun
11,20Olle AnderssonIFK HallsbergHallsberg27 sep
11,10Gert Wallin -22IF StartArboga10 jul
11,02Stefan Ånséhn -32IFK AskersundÖrebro12 jun
11,00Gert Gustavsson -27IF StartÖrebro12 jun

MÄN DISKUS 2,0
49,36Lars Arvidson -30Örebro SKBudapest, HUN12 sep
40,57Helge Lihagen -16IFK Lindesberg
39,09Karl-Axel Norrman -24SGU Frövi
38,49Knut Maxe -23Örebro SKÖrebro15 maj
36,78Bengt Eriksson -36IFK Lindesberg
36,72Sven-Olof Segerström -34Karlslunds IFLindesberg6 sep
36,11Åke Borg -17Örebro SKÖrebro12 aug
35,79Folke Arvidsson -30Skyllbergs IKÖrebro17 jul
34,88Alf ErikssonKFUM ÖrebroGlanshammar4 okt
34,87Gert Wallin -22IF StartÖrebro5 jun
34,81Nils-Magnus Nilsson -31Örebro SKÖrebro11 jun
34,11Gert Gustavsson -27IF StartÖrebro5 jun
33,93Ingemar JonssonIFK HallsbergKumla9 jun
33,05Karl-Erik Selin -22IFK NoraGyttorp30 aug

MÄN SLÄGGA 7,26
47,29Arne Nykvist -26IF StartÖrebro2 okt
42,09Bertil Blohm -35KFUM ÖrebroÖrebro2 okt
37,54Rolf Larsson -34KFUM ÖrebroÖrebro19 sep
35,99Gert Wallin -22IF StartÖrebro7 sep
32,83Sten Johnsson -12Örebro SKÖrebro11 jun

MÄN SPJUT 800
66,16Per-Arne Berglund -27IF StartStockholm23 aug
59,71Nils-Magnus Nilsson -31Örebro SKKarlskoga25 aug
54,29Sven-Olof Segerström -34Karlslunds IFÖrebro12 jun
50,38Lars Larsson -34KFUM ÖrebroMjölby13 sep
49,37Sigge Wallin -29KFUM Örebro
48,24Gösta Bohjort -36Örebro SK
47,28Stefan Ånséhn -32Örebro SKGöteborg3 jul
46,56Leif Bark -33IF StartLindesberg6 sep
46,20Harald Karlsson -34Karlslunds IFLatorp5 jul
45,93Nils-Olof Svantesson -20Hällefors AIFHällefors6 jul
45,31Gustav Nyberg -16Skyllbergs IKHallsberg27 sep
45,29Åke Rosén -26IFK HallsbergHallsberg27 sep

KVINNOR 80 M
10,4Kerstin Karlsson -32Karlslunds IFLatorp5 jul

KVINNOR 100 M
12,7Kerstin Karlsson -32Karlslunds IFMjölby13 sep
13,2Eivor Persson -30IOGT HälleforsBångbro2 aug
13,3Britt KjellbergKarlslunds IFÖrebro28 jun
13,3Birgitta JacobssonKarlslunds IFBångbro2 aug
13,5Siv Lundkvist -27IOGT HälleforsHällefors8 jul

KVINNOR 200 M
27,0Kerstin Karlsson -32Karlslunds IFAvesta16 aug

KVINNOR HÖJD
1,40Eivor Persson -30IOGT HälleforsMjölby13 sep
Inomhus
1,45Monica Hallström -39Örebro Flickläroverks IF

KVINNOR STÅENDE LÄNGD inne
2,50Gunnel GustavssonÖrebro Flicklärov IF
2,50Sylvia Sandberg -35Örebro Flicklärov IF

KVINNOR LÄNGD
4,97Lilian Fernström -32IOGT HälleforsMjölby13 sep
4,79Kerstin Karlsson -32Karlslunds IFMjölby13 sep
4,72Eivor Persson -30IOGT HälleforsMjölby13 sep

KVINNOR KULA 4,0
9,60Astrid Welander -35Karlslunds IFGlanshammar26 jul
9,17Karin Persson -35IFK HallsbergHallsberg27 sep
8,65Marie-Louise ÅkessonIFK HallsbergHallsberg27 sep
8,32Linnea Gustavsson -38IFK KumlaGlanshammar24 jul

KVINNOR DISKUS 1,0
33,35Inge-Britt Svensson -20IOGT HälleforsMjölby13 sep
27,58Laina Porvali -35Glanshammars IFGlanshammar16 aug
27,43Astrid Welander -35Karlslunds IFHällefors30 aug
25,25Ragnhild Herou -31IOGT HälleforsHällefors30 aug
23,84Lilian Fernström -32IOGT HälleforsHällefors8 jul
23,80Birgitta Hansen -35KFUM ÖrebroÖrebro23 aug